Den architektury v klášteře Kladruby

Klášter Kladruby se ve spolupráci s architektkou Eliškou Havlou Pomyjovou připojuje ke Dni architektury programem věnovaným Janu Blažeji Santinimu Aichlovi a zve vás do Kladrub. 

Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, dílo Jana Blažeje Santiniho-Aichela, v souvislostech místa a historie s architektkou Eliškou Havlou Pomyjovou a historičkou Silvií Strachotovou. Tento třetí největší kostel České republiky patří mezi perly barokní gotiky. Proč stojí u dálnice mezi Plzní a Tachovem? Jakou roli hrál v procesu Santini a kdo ho do Kladrub pozval? V čem je kostel unikátní a jak se jeho role proměňovala v čase? Prohlídka začne v 15:00. Pro zájemce, kteří chtějí zažít příchod ke kostelu jako v době jeho vzniku, se sejdeme v 14:30 na fotbalovém hřišti.

Program (všechny body na sebe navazují):

  • 14:30 - procházka z fotbalového hřiště ke klášternímu kostelu Nanebevzetí Panny Marie - N49°42.70392', E12°59.22820' (začátek na hřišti - vedle domu Zahradní 255 kaštanovou alejí z kopce dolů k řece). Eliška Havla představí souvislosti kostela, kláštera a okolní krajiny a obce. rozebereme vzhled kostela z dálky a vydáme se k němu stezkou skrz bývalou oboru a zámecký park. Díky této asi 15 min cestě do mírného kopce se vrátíme do minulosti a budeme se moci vžít do obyčejných lidí mířících na mši to v době fungování kláštera.
  • 15:00 - prohlídka kostela Nanebevzetí Panny Marie - západní vchod do kostela. Na procházku přímo naváže prohlídka kostela s komentářem Silvie Strachotové a Elišky Havly - průvodkyň, které mají odlišnou odbornost: historii a architekturu. Budeme se věnovat unikátní architektonické stavbě v souvislostech. Jaké bylo zadání pro jeho práci, jakou roli v cestě za realizací hrál investor a v čem je jeho dílo geniální? Dojde také na specifika tvorby v barokní době a představení základních principů Santinho tvorby.
  • 16:30 - workshop - západní vchod do kostela. Na prohlídku naváže workshop, ve kterém budeme zkoumat kouzlo barokní symetrie různými způsoby. Na výběr bude několik možností včetně analýzy stavby, fotografie nebo výroby vlastního ornamentu.

Více informací a rezervace vstupenek zde: Kladruby - SantiniKladruby - workshop Geometrie v díle J. B. Santiniho