Archiv vůní v klášteře Kladruby otevírá sezónu 2017 novou vůní Madona

Archiv vůní v klášteře Kladruby na Tachovsku odstartuje svoji třetí sezónu v sobotu 29. dubna od 12 hodin.

Během slavnostního zahájení bude představen nový parfém Madona, chybět nebude ″ochutnávka″ jeho ingrediencí, ani tetování henou. Na návštěvníky čeká upravená expozice rozšířená o nové vonné látky a parfémy. 

Jedinečný Archiv vůní v klášteře Kladruby přivítá letošní první návštěvníky v sobotu 29. dubna 2017. „V letošním roce jsme instalaci Archivu upravili a pro návštěvníky máme připraveno přes sto dvacet vonných látek rozdělených do tří panelů na esence (esenciální oleje), rostliny (květy, dřevo, pryskyřice a další části bylin a dřevin) a produkty, kterými jsou arabské vůně Al Alatarji a originální vůně pro Archiv vůní od Petra Hlavaté“, přibližuje správce kladrubského kláštera Milan Zoubek. Samotné vonné esence i parfémy jsou umístěny v malých lahvičkách, takže si k nim lidé mohou snadno přivonět.

Představen bude i nový parfém Madona, který památce přímo na míru namíchala profesionální parfemistka a odborná garantka Archivu vůní Mgr. Petra Hlavatá. „Parfém Madona je komponován jako pocta ženě a matce - tedy všechny ingredience mají vztah k tématu. Celá vůně je inspirovaná krásou kladrubského chrámu a Madonou - Královnou nebes, proto je ženská, květinová, jemná“, popisuje Hlavatá. Parfém bude prozatím v archivu k ochutnání a zrání. Zakoupit jej bude možné až v srpnu, kdy projde certifikací.

Návštěvníci se seznámí i s dalšími vůněmi věnovanými kladrubskému klášteru - Stella Santini a Apotheosa, s nimiž parfém Madona tvoří triptych Monastery, a čichem ochutnají jejich ingredience. Ke každé vůni je k dispozici i kadidlo.

Speciálním hostem sobotního odpoledne bude Ivana Švarcová, majitelka firmy Baba Jagua, která zájemcům vytvoří na kůži henou hvězdy Madon.

Na neděli 30. dubna je pak připraven workshop Aromabar č. 2, který seznámí s bylinami a vůněmi používanými při Filipojakubské noci. Program v Archivu vůní začíná ve 12 a ve 14 hodin, cena je 250 Kč. K dispozici je pouze 12 míst, proto je nutná rezervace na petra@rafaella.cz 

Dalšími akcemi, na které se návštěvníci mohou v průběhu letošní sezóny těšit, jsou letní víkendová setkání s vůněmi či ochutnávky v Archivu vůní. Více informací na https://www.klaster-kladruby.cz/cs/archiv-vuni/akce-archivu-vuni 


Archiv vůní Kladruby je projekt stálé expozice vonných látek, vůní a parfémů v areálu kláštera Kladruby připravený ve spolupráci s parfumérkou Mgr. Petrou Hlavatou. Unikátní expozice v přízemí bývalé latinské školy byla otevřena v roce 2015. Klášter má svůj triptych originálních vůní zvaný Monastery, který tvoří parfémy Stella Santini, Apotheosa a Madona. Kromě Archivu vůní klášter nabízí mimořádné prohlídky Lapidária vůní v ambitové chodbě, kde je téměř 30 soch z řecké a římské mytologie z dílny Matyáše Bernarda Brauna. K deseti sochám vyrobila Petra Hlavatá konkrétní vůně charakterizující jejich božské vlastnosti.